Керівнику АМКУ Павлу Кириленку та його дружині оголошено нову підозру у недекларуванні майна

Голові АМКУ Кириленку повідомили про нову підозру. Її отримала і його дружина

Національне антикорупційне бюро України разом зі Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою оголосили нову підозру голові Антимонопольного комітету України Павлу Кириленку. Йому закидають недекларування майна, а його дружину Аллу Кириленко підозрюють у пособництві в незаконному збагаченні.

Про це розповідає UBB

Слідство встановило факти недекларування майна

За даними слідчих, у 2024 році Павло Кириленко не вніс у свою електронну декларацію відомості про 20 об’єктів нерухомості та розкішний автомобіль. Це майно було зареєстроване на родичів його дружини. У переліку зазначені:

  • шість квартир у Києві та Ужгороді;
  • житловий будинок біля Києва площею понад 220 кв. м та дві земельні ділянки;
  • два гаражні бокси;
  • шість паркомісць;
  • три нежитлові приміщення загальною площею понад 190 кв. м;
  • автомобіль BMW X3.

«Схеми» у березні 2024 року опублікували матеріал про те, що родина Кириленка у період 2020-2023 років придбала автівки і низку об’єктів нерухомості у Києві й області, а також в Ужгороді, загальною ринковою вартістю понад 70 мільйонів гривень, не маючи для цього достатніх офіційних доходів.

Йдеться про те саме майно, через яке раніше Павлу Кириленку було оголошено попередню підозру у можливому незаконному збагаченні та декларуванні недостовірної інформації у деклараціях за 2020-2023 роки. Розслідування ведеться на підставі фактів, викладених у журналістському розслідуванні проєкту «Схеми».

Реакція Кириленків та подальший перебіг справи

У коментарі журналістам Павло Кириленко пояснював походження статків стартовим капіталом сім’ї, що нібито був сформований у 90-ті роки після продажу акцій заводу «Стирол» у Горлівці бабусею його майбутньої дружини. Однак журналісти не змогли знайти офіційних документів, що підтверджують цю інформацію.

Після оприлюднення розслідування Павло Кириленко задекларував у 2023 році квартиру, де проживає, – апартаменти на 200 кв. м у Києві вартістю 6,2 мільйона гривень, оформлені на 77-річну бабусю дружини. Водночас у декларації залишився невказаним автомобіль BMW, яким володіє теща, але користується дружина посадовця.

У серпні 2024 року Вищий антикорупційний суд відмовив у задоволенні клопотання про взяття Павла Кириленка під варту, натомість визначив йому запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 30 мільйонів гривень та зобов’язання носити електронний браслет. Пізніше стало відомо, що кошти для застави надала компанія «Керамет», бенефіціаром якої є бізнесмен Едуард Мкртчан.

Журналісти з’ясували, що компанії Мкртчана беруть участь у державних закупівлях та аукціонах, контроль за дотриманням конкуренції на яких здійснює АМКУ. Наразі розглядається справа щодо однієї з фірм Мкртчана, ТОВ «Гірничодобувна промисловість», у зв’язку з підозрою в антиконкурентних діях.

Павло Кириленко у коментарях заявив, що вперше чує назву компанії, яка внесла заставу, проте підтвердив знайомство з Едуардом Мкртчаном. На питання, чи просив він бізнесмена внести за нього заставу, посадовець відповів, що це провокаційне питання і залишив його без відповіді. Сам Мкртчан пояснив, що сплатив заставу з власної ініціативи, оскільки багато років дружить із Кириленком, і не звертався до голови АМКУ з проханнями щодо бізнес-інтересів.

4 червня 2025 року Вищий антикорупційний суд задовольнив клопотання адвоката Кириленка частково, зменшивши розмір застави до 25 мільйонів гривень, однак відмовив у дозволі посадовцю виїжджати у службові відрядження за кордон.