Перспективи вступу України до НАТО: погляди країн-членів та позиція Альянсу

Сторони «принципово домовилися про повторну зустріч» – Фідан про результати переговорів у Стамбулі

Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан під час візиту до Києва заявив, що серед країн-членів Північноатлантичного альянсу відсутній консенсус щодо членства України в НАТО. За його словами, питання вступу України до Альянсу вже давно є предметом обговорення всередині організації, де кожна країна має власне бачення та підходи.

Про це розповідає UBB

Різні позиції всередині НАТО та триваючі дискусії

Як наголосив Фідан, відсутність єдності у питанні українського членства пов’язана з різними підходами окремих держав, а також з реаліями триваючої війни. Обговорення цього питання продовжуватимуться, адже для НАТО важливо визначити найефективніші форми співпраці, які можуть бути корисними для України. Окремо він підкреслив, що під час своїх перемовин у москві питання вступу України до НАТО не стояло на порядку денному.

«Питання НАТО і України – це дискусія всередині НАТО вже довгий час. Різні бачення, параметри. Особливо враховуючи реалії продовження війни, це питання і всередині НАТО не має певного консенсусу. І країни-члени мають різні підходи. Звісно, щодо цього переговори продовжаться. НАТО має превентивну форму забезпечення безпеки. І тут треба розглядати, яка форма співпраці буде максимально корисна для України в тому числі. Тут є європейська позиція, американська позиція, є наша позиція. Під час переговорів у Росії цього питання не було на порядку денному. Це процес, який постійно триває», – сказав Хакан Фідан.

Позиція США та підтримка Альянсу

Спецпосланець президента США з питань України та росії Кіт Келлог у вечірньому ефірі телеканалу NBC News 29 травня зазначив, що Сполучені Штати визнають занепокоєння росії щодо розширення НАТО на схід і готові вести діалог із москвою з цього питання. За його словами, питання вступу України до Альянсу зараз не є на порядку денному для Вашингтона. Келлог уточнив, що не лише США дотримуються такої позиції – ще щонайменше чотири країни-члени НАТО можуть її підтвердити, тоді як для членства України необхідна згода всіх 32 держав Альянсу.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте після квітневого засідання Ради Україна – НАТО заявив про незмінну підтримку Україною з боку оборонного союзу у протистоянні неспровокованій агресії росії. Він підкреслив, що росія залишається найбільшою загрозою для безпеки країн-членів Альянсу.