Президент росії володимир путін 20 травня здійснив візит до Курської області, де провів зустріч із місцевими посадовцями. За даними аналітичного інституту вивчення війни (ISW), цей візит може бути частиною підготовки росії до просування на українські території, зокрема до міста Суми, та виправданням планів щодо його захоплення та незаконної анексії Сумської області.
Про це розповідає UBB
Обговорення можливих планів щодо Сум
Під час зустрічі з керівниками муніципалітетів Курської області, один із учасників – голова Глушковського району Павло Золотарьов – звернувся до путіна з проханням створити буферну зону в Сумській області. Відповідаючи, путін запитав про глибину цієї зони, а Золотарьов висловив намір захопити «принаймні Суми», натякаючи на бажання розширити цілі російських військових. Також виконувач обов’язків губернатора Курської області, Олександр Хінштейн, зазначив, що його дід родом із Сумської області, тому «ця земля йому не чужа».
Аналітики відзначають, що російська делегація на переговорах 16 травня у Стамбулі погрожувала захопити Сумщину для створення «зони безпеки» – це свідчить про наміри росії поширити свою територіальну присутність за межі окупованих регіонів. В ISW зазначають, що Путін може використовувати просування в Сумській області для вимагання від України віддати цю територію під час майбутніх мирних переговорів.
Реальність військових дій та перспективи
Водночас аналітики звертають увагу, що російські війська навряд чи зможуть швидко взяти під контроль місто Суми у найближчій та середньостроковій перспективі. Це пов’язано із демонстрованою нездатністю росії швидко захоплювати навіть менші населені пункти в Україні за останні три роки.
Перед візитом путіна у Курську область пресслужба Кремля повідомила, що він відвідав регіон вперше після заяв Міноборони рф про витіснення українських сил із цієї території. Водночас, українські військові вчергове підтвердили, що російські війська не завершили повного контролю над Курською областю, і бої тривають.
В активних бойових діях залишаються й сусідні з Курською та Бєлгородською областями російські регіони. Там російські війська регулярно обстрілюють українські населені пункти, застосовують дрони й авіабомби, завдаючи значних руйнувань. Місцеве населення масово залишає свої домівки, а на деяких ділянках російські військові намагаються перейти кордон і зайти на українську територію, тоді як українські військові – навпаки – переходять кордон у зворотному напрямку.