29 травня відбудеться спеціальне засідання Ради безпеки ООН, скликане за ініціативою України. Про це повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга. Очікується, що на зустрічі прозвучать чіткі заяви світових лідерів щодо останньої ескалації з боку росії, яка спричинила загибель мирних мешканців.
Про це розповідає UBB
Україна наполягає на міжнародному тиску щодо припинення вогню
За словами Сибіги, Україна очікує від міжнародних партнерів рішучих заяв, які засвідчать єдність світової спільноти у прагненні змусити російську федерацію погодитися на повне припинення бойових дій. Це, на думку українських дипломатів, має стати основою для подальшого мирного врегулювання.
«Після нещодавніх російських атак, які призвели до жертв серед цивільного населення, ми очікуємо рішучих заяв від наших партнерів, які підтвердять широкий міжнародний консенсус щодо необхідності змусити Росію прийняти повне припинення вогню як основу для змістовного мирного процесу», – написав Сибіга у соцмережі X.
Міністр наголосив, що Україна разом зі США та європейськими країнами продовжує віддано працювати над досягненням миру. При цьому українська сторона підкреслює: доти, доки росія гальмує мирний процес і продовжує агресію, міжнародний тиск на неї має лише зростати.
Переговори та позиції сторін щодо припинення вогню
Напередодні Андрій Сибіга закликав російську сторону офіційно передати Україні свій проєкт меморандуму з умовами припинення вогню. Таку заяву було зроблено після повідомлень міністра закордонних справ рф Сергія Лаврова про завершення роботи над документом і пропозицію провести нові переговори у Стамбулі 2 червня.
Міністр оборони України Рустем Умєров повідомив, що українська сторона вже надала росії свої пропозиції щодо припинення бойових дій.
У Кремлі ж 29 травня назвали «неконструктивною» ініціативу Києва і відмовилися відкривати деталі власних умов щодо припинення вогню. Речник кремля Дмитро Пєсков заявив, що «всі переговори мають відбуватися в закритому, а не публічному режимі».
16 травня у Стамбулі відбулися переговори між Україною та рф, однак серйозного прориву досягти не вдалося. Сторони домовилися лише про обмін військовополоненими у форматі тисяча на тисячу, який завершився 25 травня.
Це були перші переговори за останні три роки. Україна наполягала на 30-денному припиненні вогню. Водночас позиція російської сторони залишається незмінною: москва як передумову для діалогу про припинення бойових дій вимагає визнання свого суверенітету над чотирма українськими областями, попри те, що жодна з них не перебуває під повним контролем її військ.