Служба зовнішньої розвідки російської федерації заявила, що оборонні підприємства Сербії продовжують постачати боєприпаси Україні, попри офіційну позицію Белграда щодо нейтралітету у війні. Зазначається, що ці дії відбуваються «всупереч декларованому офіційним Белградом нейтралітету».
Про це розповідає UBB
Обсяги постачань та звинувачення з боку росії
У пресрелізі російської спецслужби під назвою «Сербський військпром намагається вистрілити Росії в спину» йдеться про те, що сербський військово-промисловий комплекс нібито постачає Україні сотні тисяч снарядів для реактивних систем залпового вогню та гаубиць, а також понад мільйон патронів для стрілецької зброї. При цьому російська сторона стверджує, що для транспортування зброї використовуються фальшиві сертифікати кінцевого користувача та країни-посередники, зокрема Чехія, Польща та Болгарія. Російські розвідники вважають, що такі постачання мають на меті «вбивати і калічити російських військових та цивільних».
«СЗР стверджує, що постачання здійснюються з використанням фальшивих сертифікатів кінцевого користувача і країн-посередників, серед яких служба називає Чехію, Польщу та Болгарію. Російські розвідники вбачають у цих постачань „одне очевидне призначення – вбивати і калічити російських військовослужбовців і цивільне населення Росії“».
Позиція Сербії та міжнародний контекст
Служба зовнішньої розвідки рф також оприлюднила перелік сербських оборонних компаній, які, за її інформацією, причетні до постачання зброї Україні. На тлі звинувачень з боку росії, президент Сербії Александар Вучич у коментарі для Financial Times зазначив, що експорт боєприпасів є «частиною економічного відродження» країни. За його словами, обсяг експорту боєприпасів із Сербії, які зрештою потрапили до України через посередників, становить близько 800 мільйонів євро, і ця сума, за оцінкою Вучича, «в цілому точна». Президент підкреслив, що Сербія не має права експортувати боєприпаси безпосередньо до України чи росії, проте здійснює продажі компаніям з інших країн, зокрема зі США, Іспанії та Чехії. На думку Вучича, подальше використання боєприпасів залежить від покупців: «Що вони зрештою з цим зроблять – це їхня справа».