СБУ оголосила підозру суддям рф за незаконні вироки полоненим азовцям

СБУ повідомила про підозру російським суддям за вироки полоненим «азовцям»

Служба безпеки України оголосила про підозру двом суддям Південного окружного військового суду росії – Костянтину Простову та Сергію Образцову. Слідство встановило, що у травні та листопаді 2024 року ці судді винесли незаконні вироки двом військовослужбовцям Національної гвардії України, призначивши їм по 18 років позбавлення волі у колонії суворого режиму. Обидва засуджені є бійцями 12-ї бригади спецпризначення «Азов» та брали участь в обороні Маріуполя з початку повномасштабної агресії рф.

Про це розповідає UBB

Воєнні злочини російських суддів

За інформацією СБУ, судді організували показовий процес над українськими військовими, висунувши їм безпідставні обвинувачення. Такі дії, як наголошують у відомстві, суперечать нормам міжнародного права, адже військовополонені мають статус комбатантів та не можуть притягатися до кримінальної відповідальності за участь у бойових діях.

«Щоб відправити українських воїнів до російських в’язниць, Образцов та Простов влаштували показове «судилище» за надуманими обвинуваченнями. Таким чином фігуранти порушили норми міжнародного права, відповідно до яких потерпілі є комбатантами збройного конфлікту», – заявляє служба.

СБУ також зазначає, що в разі полону комбатанти набувають статусу військовополонених, а отже не підлягають тюремному ув’язненню за участь у бойових діях. Проти Простова та Образцова відкрито провадження за воєнні злочини, зокрема за порушення вимог статей 129 і 130 Женевської конвенції щодо поводження з військовополоненими.

Ситуація із військовополоненими «Азову»

Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону неодноразово ухвалював вироки українським військовополоненим, зокрема бійцям полку «Азов». У травні 2025 року офіцер «Азову» Костянтин Кожекін повідомив, що з території «Азовсталі» у травні 2022 року вийшли приблизно 1400 військовослужбовців цього підрозділу. За три роки вдалося повернути в Україну 485 бійців шляхом обміну, однак понад 850 досі перебувають у полоні.

У СБУ підкреслюють, що, попри перебування підозрюваних суддів на території країни-агресора, триває комплекс заходів для їх розшуку і притягнення до відповідальності за злочини проти українських громадян.