Президент США Дональд Трамп прагне завершення війни, яку розв’язала росія проти України, і вбачає вирішення конфлікту не у військовій площині, а виключно шляхом дипломатії. Про це заявив посол США при НАТО Метью Вітакер.
Про це розповідає UBB
Позиція США щодо допомоги Україні
«Сполучені Штати залишаються зосередженими на збереженні можливостей президента Трампа для припинення воєнних дій (в Україні – ред.). Тому жодних рішень щодо майбутньої допомоги (в Україні – ред.) ще не схвалено», – заявив дипломат, відповідаючи на запитання журналіста про можливість постачання Україні американської зброї.
Метью Вітакер також підкреслив, що Вашингтон очікує активнішого залучення європейських партнерів до питання надання Україні необхідних ресурсів і політичної підтримки для досягнення стійкого миру. «Європейці зацікавлені у забезпеченні миру на своєму континенті, а Сполучені Штати продовжуватимуть робити все можливе для підтримки цього», – наголосив він.
Співпраця з європейськими союзниками та поточна допомога
Посол США при НАТО прокоментував і можливість участі в так званій «коаліції охочих», яку формують Велика Британія та Франція з метою надання Україні гарантій безпеки. За словами Вітакера, він планує обговорити з європейськими колегами деталі такої ініціативи та визначити її часові рамки.
Джерела в дипломатичних колах НАТО зазначають, що нині Україна отримує військову підтримку від Сполучених Штатів відповідно до рішень попередньої адміністрації. Також триває обмін розвідувальною інформацією та забезпечується робота системи Starlink для українських військових потреб.
За словами президента України Володимира Зеленського, станом на початок лютого 2025 року 40% озброєння та техніки на фронті виготовлено українськими підприємствами, а внесок США в обороноздатність країни становить близько 30%.
Починаючи з лютого 2022 року і до кінця грудня 2024 року, Сполучені Штати виділили Україні майже 123 мільярди доларів фінансової, гуманітарної та військової допомоги, що є найбільшим внеском серед усіх країн-донорів. Останній транш у розмірі 500 мільйонів доларів був анонсований 9 січня – ці кошти спрямували на зброю зі складів американської армії за програмою Presidential Drawdown Authority (PDA).
Нова адміністрація Трампа наразі не оголошувала додаткових пакетів допомоги для України, зосередивши свої зусилля на дипломатичних переговорах із Києвом та москвою, спрямованих на завершення війни.