Президент США Дональд Трамп висловив готовність «відступити» від переговорного процесу з Росією, якщо досягти значущого прогресу в дипломатії не вдасться. Про це він повідомив журналістам у Білому домі 19 травня, під час обговорення ситуації навколо війни в Україні та можливих шляхів її врегулювання.
Про це розповідає UBB
Заяви Трампа щодо переговорів та дипломатичних зусиль
«Задіяні великі его. Але я думаю, що щось станеться, а якщо ні, я просто відступлю, а вони повинні будуть продовжувати», – сказав колишній президент США.
Перед цим Трамп зазначив, що його розмова з російським президентом Володимиром Путіним пройшла «дуже добре», і закликав Росію та Україну «негайно» розпочати переговори щодо припинення вогню і закінчення війни. За словами Трампа, його двогодинна телефонна розмова з Путіним була успішною і сприяла пошуку шляхів до миру.
“Я повідомив про результати переговорів Володимира Зеленського і лідерів Коаліції охочих”, – додав Трамп.
Переговори та позиції Росії у процесі врегулювання конфлікту
Після телефонної розмови з Трампом, російський президент Володимир Путін заявив журналістам, що Росія та Україна «мають знайти компроміси, які влаштовують обидві сторони». Він підкреслив, що «РФ готова працювати з Києвом над меморандумом про майбутній мирний договір». Ці переговори відбулися після зустрічі російських і українських представників у Стамбулі, яка стала першою з перших тижнів повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року.
Обмін полоненими між сторонами, що був домовлений у Стамбулі, став єдиним значущим досягненням цих переговорів, оскільки зобов’язань щодо припинення бойових дій не було. Протягом вихідних Росія завдала одного з найбільших обстрілів України безпілотниками, що підтвердили українські джерела.
Російські представники наполягали на вимогах вивести війська з окупованих областей, що відкидає українська сторона і її західні союзники. Водночас, Москва висловлює наміри працювати над майбутнім мирним договором з Києвом.
З початку свого президентства у січні, Трамп зробив припинення війни Росії проти України однією з головних цілей зовнішньої політики. Однак, його зусилля були ускладнені продовженням бойових дій і небажанням Москви погодитися на 30-денне припинення вогню, на яке наполягав Київ.
Зі зростанням напруженості у відносинах з Москвою, адміністрація Трампа все частіше висловлювала скептицизм щодо намірів російського керівництва шукати мир. Колишній президент припускав, що Путін просто тягне час.
В останні місяці український президент Володимир Зеленський активно шукав дипломатичні шляхи врегулювання конфлікту, зокрема відвідав Туреччину і Ватикан. Остання його зустріч із Путіним у 2019 році відбулася ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Водночас, Путін в останню хвилину скасував свою поїздку до Туреччини, що ускладнило діалог між лідерами.