Україна готова до співпраці з новообраним президентом Польщі Каролем Навроцьким

Посол розповів, чи складніше буде працювати з новою адміністрацією президента Польщі

Україна заявляє про відкритість до розвитку відносин із Польщею після обрання нового президента. Про це повідомив посол України у Польщі Василь Боднар, коментуючи ситуацію після виборів у Польщі та зміни влади в країні.

Про це розповідає UBB

Українське питання у польському суспільстві та політиці

За словами Василя Боднара, українське питання залишає значний відбиток у польському суспільстві, оскільки мільйони українців, які нині перебувають у країні, є не лише фактором єднання, а й викликають суперечки. Посол підкреслив, що під час виборчої кампанії тема українців у Польщі нерідко використовувалася в негативному контексті різними кандидатами.

«Зараз нашим завданням є розвинути ті позитиви, але враховувати також, що і мільйони українців тут сьогодні – це не просто фактор, який об’єднує, але це є фактор, який будоражить польське суспільство. І насправді українська тема в негативі звучала досить сильно під час виборчих перегонів і багато кандидатів використовували тему українців в Польщі не зовсім в позитивному ключі», – сказав він.

Волинське питання та історичний діалог

Василь Боднар прокоментував і позицію новообраного президента Польщі Кароля Навроцького щодо Волинської трагедії. Посол визнав, що це питання є дуже чутливим для польського суспільства, але Київ з розумінням ставиться до позиції Варшави. Україна вже працює над цією темою, зокрема, створена спільна робоча група, а в Тернопільській області вже проводяться ексгумації, що свідчить про готовність до діалогу й пошуку компромісу.

Боднар наголосив на необхідності подальших кроків у питанні історичної пам’яті, зокрема щодо надання нових дозволів на проведення ексгумаційних робіт, а також важливості врахування позицій обох сторін у вирішенні чутливих питань.

Відповідаючи на занепокоєння щодо можливого блокування українського курсу до НАТО, якщо підхід нового польського президента до спірних питань із Україною залишиться незмінним, посол зазначив, що складні питання існують у відносинах між будь-якими сусідніми державами. Боднар підкреслив роль Польщі у підтримці України у складні часи, що стало важливим фактором у подоланні історичних конфліктів.

Кароль Навроцький, керівник Інституту національної пам’яті Польщі та відомий консервативною позицією, здобув перемогу у другому турі президентських виборів 1 червня, отримавши 50,89% голосів. Його опонент, мер Варшави Рафал Тшасковський, який дотримується проєвропейських поглядів, набрав 49,11% голосів.

Навроцький відомий своєю жорсткою риторикою щодо українсько-польського історичного минулого, зокрема стосовно Волинської трагедії 1942–1944 років. У Польщі ці події часто називають «геноцидом і Волинською різаниною». Новообраний президент раніше заявляв, що Україна має взяти на себе відповідальність за ті події, щоб мати перспективи членства в НАТО.