Україна засуджує рішення ЄС щодо виплат із заморожених російських активів

ЄС може запровадити підвищені мита на українські товари з 6 червня

Український уряд гостро розкритикував рішення європейських структур вилучити мільярди євро з заморожених активів рф і передати ці кошти західним інвесторам. Офіційний Київ вважає, що такий підхід може послабити європейську позицію у протистоянні з росією та створити небезпечний прецедент на тлі триваючих обговорень використання 300 мільярдів доларів заблокованих російських коштів для підтримки відновлення та захисту України.

Про це розповідає UBB

Українська позиція щодо компенсації

Минулого місяця бельгійська компанія Euroclear здійснила виплату в розмірі 3 мільярдів євро (еквівалентно 3,4 мільярда доларів) західним інвесторам, які зазнали втрат після того, як москва заморозила їхні активи в рф. Це стало можливим після змін у санкційному режимі Європейського Союзу та дозволу з боку органів Бельгії.

Представники України наголошують, що такий крок є неправильним сигналом з боку Європи, особливо з огляду на те, що питання використання заблокованих російських активів для відшкодування збитків, завданих війною, залишається невирішеним. Високопосадовиця з Офісу президента України Ірина Мудра підкреслила несправедливість того, що приватні інвестори отримують компенсацію раніше за жертв війни.

“Це створює відчуття непослідовності, коливання Європи у своїй рішучості. Міжнародне право вимагає від агресора повного відшкодування збитків жертві, а не інвесторам, які … увійшли в юрисдикцію з високим рівнем ризику”, – пояснила вона.

Мудра також наголосила на важливості збереження контролю над замороженими російськими активами, більшість із яких розміщені саме у Euroclear – міжнародній фінансовій компанії, що базується в Бельгії.

Реакція ЄС та побоювання України

Уряд Бельгії заявив, що це рішення не є виключно бельгійським, а є виконанням європейського регулювання, ухваленого одноголосно країнами-членами. У Euroclear наголосили, що вони діють у межах санкцій, але не приймають рішень щодо їх скасування.

Експерти відзначають, що питання заморожених активів рф залишається однією з ключових вимог російського керівництва щодо можливого завершення війни. Українські посадовці побоюються, що виплати інвесторам можуть ускладнити досягнення домовленостей про використання ширшого пулу російських активів для допомоги Україні. Представник МЗС України Микола Юрлов підкреслив, що це створює негативний прецедент, який може вплинути на подальші перемовини.

Раніше аналогічні побоювання висловлювали й західні експерти. Очікується, що на саміті у червні лідери Європейського Союзу розглянуть питання поновлення санкцій, зокрема щодо подальшого заморожування російських активів, хоча ці зусилля можуть зіткнутися з опором окремих країн, зокрема Угорщини.