Колишнього директора державного підприємства «Поліграфкомбінат» та можливого колишнього міністра охорони здоров’я Максима Степанова підозрюють у участі у масштабній корупційній схемі, яка затьмарила українську систему виробництва офіційних документів. За даними Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), він обвинувачується у легалізації близько 7 мільйонів євро, неправомірно отриманих за авторські права на захисні елементи для закордонних паспортів та ID-карток.
Про це розповідає UBB
У рамках схеми використовувалася компанія-прокладка в Євросоюзі, яка перепродавала матеріали для голограм у 4-6 разів дорожче від їхньої ринкової вартості. Раніше саме йому було оголошено підозру у отриманні неправомірної вигоди. Відомо, що під опис підпадає ексміністр охорони здоров’я Максим Степанов.
“Неправомірну вигоду підозрюваний вимагав у французької компанії, яка розробила захисні елементи та використовувала їх у виробництві голограм для українських документів”, — повідомили в НАБУ.
Механізм корупційної схеми
Як повідомляє НАБУ, підозрюваний вимагав та отримував хабарі через компанії в Євросоюзі. Зокрема, компанія в Естонії, яка володіла незаконними авторськими правами на захисні елементи, здійснювала постачання матеріалів до «Поліграфкомбінату» за ціною, яка була в 4-6 разів вищою за ринкову. Така схема дозволяла незаконно отримувати прибутки та приховувати справжні обсяги доходів.
Крім того, плату за використання авторських прав закладали у ціну продукції, що постачалася. Внаслідок цього, навіть після звільнення Степанова та зміни керівництва підприємства, естонська компанія продовжувала отримувати роялті, що сягали близько 7 мільйонів євро за період 2018-2021 років. За даними НАБУ, ці кошти легалізували через офшорні компанії, а частина їх — майже 125 тисяч доларів — потрапила на рахунок доньки підозрюваного.
У 2023 році правоохоронці викрили міжнародну корупційну схему, а Степанов підтвердив отримання підозри у неправомірних діях. Всього підозрювано було трьох осіб, у 2024 році — ще двох, зокрема ексначальника відділу «Поліграфкомбінату» і пособника злочину.
Ця справа стала яскравим прикладом масштабних корупційних схем у сфері виробництва офіційних документів та показала необхідність посилення контролю та боротьби з корупцією у державних підприємствах.