Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн 29 травня була відзначена премією Карла Великого за значний внесок у процес європейської інтеграції. Під час церемонії нагородження в Аахені вона акцентувала увагу на необхідності для Європи бути самостійною та готовою до викликів сучасності.
Про це розповідає UBB
Європа має взяти відповідальність за своє майбутнє
Урсула фон дер Ляєн у своїй промові закликала до усвідомлення реальної ситуації, підкресливши, що Європа не може залишатися пасивною у період суттєвих потрясінь. Вона наголосила, що сподівання на повернення до попереднього стану є ілюзією, навіть якщо війна завершиться, буде досягнута тарифна угода чи зміняться політичні результати виборів.
«Ми мусимо прийняти реальність моменту. Ми не можемо сидіти склавши руки, поки розгортаються потрясіння. Ми не можемо дозволити сейсмічним змінам, з якими ми стикаємося, збити нас зі шляху. Або знову потрапити в оману, що буря мине. Що все повернеться до того, як було раніше – якби лиш закінчилася війна, або була укладена тарифна угода, або наступні вибори мали інший результат. Ні, цього не станеться».
Керівниця Єврокомісії підкреслила необхідність для Європи формувати власне майбутнє, вільне від зовнішнього тиску та агресії. Вона заявила, що наступним кроком має стати прийняття до Європейського Союзу країн, які зробили суверенний вибір на користь членства – України, Молдови та держав Західних Балкан.
Європейська оборона: нові фонди та підтримка України
Урсула фон дер Ляєн закликала європейські країни бути готовими до можливої агресії, тому ЄС виділяє до 800 мільярдів євро для зміцнення обороноздатності держав-членів. Ці кошти спрямовані на підвищення оборонних видатків, модернізацію армій та посилення безпеки.
Крім того, 21 травня країни ЄС досягли згоди щодо створення оборонного фонду Security Action for Europe (SAFE) у розмірі 150 мільярдів євро. Ініціатива, запропонована Європейською комісією у березні 2025 року, передбачає залучення додаткового фінансування на оборону, зокрема 150 мільярдів євро у вигляді кредитів для закупівлі озброєння, включаючи артилерію, ракети, боєприпаси, безпілотники й системи захисту від дронів.
Міністр оборони України Рустем Умєров, коментуючи цю ініціативу, наголосив на важливості пріоритетного розміщення замовлень на оборонну продукцію саме в українській промисловості, що сприятиме зміцненню обороноздатності України та партнерів.