Вірменія та ЄС: перший історичний саміт у Єревані

У Єревані відбувається перший в історії саміт Вірменія-ЄС

У Єревані 5 травня відбувається перший двосторонній саміт між Вірменією та Європейським Союзом, на якому присутні керівництво Вірменії та високопосадовці ЄС. Серед учасників — президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн та президент Європейської ради Антоніу Кошта.

Про це розповідає UBB

«Сьогодні у нас ще один надзвичайно важливий історичний момент – перший в історії саміт між Європейським Союзом та Вірменією. Це посилає чіткий сигнал про те, як ЄС прагне взаємодіяти з Вірменією», – заявив Антоніу Кошта під час саміту.

Прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян зазначив, що проведення першого саміту має символічне значення та свідчить про намір сторін поглиблювати співпрацю. Він підкреслив, що такі зустрічі стануть регулярними, адже двосторонній порядок денний досяг рівня, що вимагає обговорення на найвищому рівні.

«Хочу подякувати вам за підтримку, яку Європейський Союз надавав нам у цей період, зокрема підтримку демократичних та інституційних реформ. Я неодноразово наголошував, що демократія для нас – це не випадковість, а стратегія, рішення, ухвалене народом Республіки Вірменія», – сказав Пашинян.

В Європейському Союзі акцентують на прагненні Вірменії до зближення з ЄС та проведення демократичних перетворень. Вони також підкреслюють важливість стабільності та миру в регіоні Південного Кавказу.

Проведення саміту в Єревані сприймається як сигнал про поглиблення політичного діалогу між Вірменією та ЄС, а також намір будувати довгострокове партнерство.

7 червня у Вірменії відбудуться парламентські вибори, на яких країна повинна визначитися у виборі між зближенням з Європою чи росією.

Вірменія, колишня союзна республіка СРСР, довгий час перебувала під впливом росії, на території якої досі розташована російська військова база з кількома тисячами військових.

Весною 2025 року парламент Вірменії затвердив закон про початок процесу вступу країни до ЄС. Москва неодноразово попереджала про можливі серйозні економічні наслідки для Вірменії у разі її зближення з Європою.

4 травня в Єревані також відбувся саміт Європейської політичної спільноти, на який були запрошені 48 глав урядів і держав, серед яких президент України Володимир Зеленський. Теми обговорення включали протидію іноземним інформаційним маніпуляціям під час виборів та підвищення стійкості критичної інфраструктури до гібридних загроз.