Згідно з інформацією NV Бізнес та офіційним повідомленням Європейської комісії від 29 жовтня 2025 року, компанія «Метінвест» має намір отримати 100% контроль над румунським підприємством ArcelorMittal Tubular Products Iasi S.A. (AMTP Iasi), яке спеціалізується на виробництві зварних труб малого діаметра. Потужність цього заводу складає приблизно 240 000 тонн на рік.
Про це розповідає UBB
Компанія Metinvest B.V. (Нідерланди), що належить Рінату Ахметову та Smart Steel Limited (Кіпр), подала заявку на схвалення угоди до Європейської комісії 21 жовтня 2025 року. Очікується, що рішення буде ухвалене найближчим часом.
Придбання заводу AMTP Iasi дозволить «Метінвесту» замкнути виробничий ланцюг до готової продукції, оскільки українська група вже є одним із ключових постачальників гарячекатаного прокату в регіоні. Румунський ринок щорічно імпортує понад 400 000 тонн зварних труб, що робить угоду економічно вигідною.
Ця угода може стати першим кроком до масштабної експансії «Метінвесту» в Румунії. На початку жовтня компанія вже підтвердила зацікавленість у металургійному комбінаті Liberty Galați — єдиному в країні виробнику плаского прокату з потужністю до 2 млн тонн сталі на рік. Підприємство також володіє 99,99% акцій трубного заводу Liberty Tubular Products Galați SA і портовим комплексом Romportmet на Дунаї.
Однак, якщо угода з AMTP Iasi може пройти без значної конкуренції, то за Liberty Galați триває активна боротьба. На актив претендують декілька міжнародних компаній, зокрема UMB Steel, Steel Mont (Німеччина) та Kayseri Metal Center (Туреччина).
За даними самої групи «Метінвест», підприємства в Галаці можуть відіграти стратегічну роль: українська компанія зможе інтегрувати сировину з Кривого Рогу у виробництво сталі та збільшити експорт залізорудної продукції до Європейського Союзу.
Остаточне рішення щодо купівлі Liberty Galați ще не ухвалене, оскільки румунський комбінат перебуває в процесі санації перед банкрутством.
У 2024 році споживання сталі в Румунії становило близько 4,2 млн тонн, що робить країну важливим ринком для «Метінвесту». Українська група вже має низку активів у Європейському Союзі, серед яких прокатні заводи Promet Steel у Болгарії, Trametal і Ferriera Valsider в Італії, а також підприємство Spartan UK у Великій Британії. Крім того, на початку 2025 року «Метінвест» анонсував будівництво нового металургійного заводу в Італії спільно з італійською інжиніринговою компанією Danieli.
Незважаючи на активну експансію, фінансові результати групи погіршилися: за підсумками першого півріччя 2025 року «Метінвест» скоротив виручку на 13%, а прибуток змінився на збитки. Серед основних причин — зупинка вугільних підприємств у Покровську та зростання операційних витрат.
Таким чином, придбання активів AMTP Iasi і Liberty Galați може стати для «Метінвесту» не лише кроком до зміцнення позицій на європейському ринку, а й важливим елементом стратегічної перебудови компанії, спрямованої на розширення виробничої бази за межами України.