OECD прогнозує нову сталеву кризу через надлишок потужностей і зниження цін

Україна розпочала діалог з США щодо скасування 25% мита на сталь

Організація економічного співробітництва та розвитку (OECD) попереджає про можливість повторення глобальної сталевої кризи через суттєве зростання виробничих потужностей та погіршення цінової ситуації на ринку. За даними нового звіту організації, у період з 2025 по 2027 роки світові сталеплавильні потужності можуть збільшитися на 6,7% або на 165 млн тонн. Майже 60% цього приросту припаде на країни Азії, зокрема Китай і Індію.

Про це розповідає UBB

Світовий попит і надлишок виробництва

Аналітики очікують, що попит на сталь у світі до 2030 року зростатиме лише на 0,7% щорічно. Водночас у Китаї він знижуватиметься, в регіоні OECD залишиться стабільним, а значне зростання прогнозується лише для окремих регіонів, таких як АСЕАН та MENA. У разі реалізації запланованих проектів нових сталеливарних підприємств завантаження потужностей може знову опуститися до 70%. Це створить додатковий тиск навіть на найбільш конкурентоспроможних виробників у галузі.

Рівень цін на сталь вже знизився з максимуму 2021 року до історично низьких показників, а рентабельність виробництва повторює цю негативну тенденцію. Згідно із звітом, поточна ситуація на ринку залишається складною, що підсилює ризик повторення кризи, подібної до 2016 року.

Субсидії, торгівельні заходи і експорт з Китаю

OECD констатує, що державне субсидування у країнах поза межами організації призводить до спотворення конкуренції й посилює проблему надлишкових потужностей. Найбільше це проявляється в Китаї, країнах Близького Сходу, Північної Африки та регіоні АСЕАН. У Китаї обсяг субсидій у десять разів перевищує аналогічний показник країн OECD. Окрім кредитів за зниженими ставками, до заходів підтримки входять знижені ціни на енергію, прямі гранти та податкові пільги.

“Різке зростання китайського експорту, зазначають в організації, призводить до посилення торгівельних заходів у світі. Протягом минулого року 19 урядів розпочали 81 антидемпінгове розслідування щодо сталевої продукції, що у п’ять разів більше, ніж роком раніше, і наближається до рівня сталевої кризи 2016-го.”

Більшість розслідувань стосуються азійських виробників, причому Китай займає понад третину від загальної кількості справ. Щоб уникнути обмежень, виробники часто перенаправляють експорт до ринків з менш жорсткими вимогами або намагаються обійти існуючі бар’єри. Дослідження OECD виявило, що між 2013 і 2020 роками обсяги підозрілої торгівлі сталлю сягнули 21,5 млн тонн, або 17,6% від загального світового експорту.

Крім того, надлишкові потужності гальмують інвестиції у декарбонізацію галузі. Понад 40% нових потужностей, які планується запустити до 2027 року, будуть використовувати традиційні високоемісійні технології BF/BOF, що погіршує екологічну ситуацію у сталеливарній промисловості.

У звіті наголошується, що для покращення довгострокових перспектив галузі необхідне посилення міжнародної співпраці між країнами та регіонами.