Більшість українців вважають, що Європа допомагає Україні, а США – ні

більшість українців вважають, що Європа серйозно допомагає Україні, і не довіряють США

Більшість українців (55%) вважають, що Європа серйозно підтримує Україну та прагне завершення війни на справедливих умовах. Водночас 33% респондентів вважають, що Європа втомилася і тисне на Україну для укладення несправедливого миру. Ці дані були отримані в результаті опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології.

Про це розповідає UBB

Дослідження показало, що щодо підтримки з боку США спостерігається негативна тенденція. Зокрема, з жовтня 2025 року кількість тих, хто вважає, що США втомилися від України та тиснуть на неї для поступок росії, зросла з 52% до 59%. Водночас зменшилася кількість тих, хто вважає США надійним союзником – з 38% до 28%. Хоча нинішні показники погіршилися, протягом 2025 року сприйняття політики США по відношенню до України було ще гіршим, зокрема у березні 2025 року.

Що стосується довіри до Європейського Союзу, США та НАТО, то 48% українців довіряють ЄС, а 26% – не довіряють (у грудні 2024 року показники становили 46% та 19% відповідно). Решта 25% респондентів не змогли визначити свою позицію.

Довіра до США та НАТО залишається значно нижчою. Лише 18% українців довіряють США (в порівнянні зі 41% у грудні 2024 року), а 52% не довіряють (зростання з 24% у грудні 2024 року). Водночас 30% респондентів не змогли визначитися. Довіра до НАТО також знизилася: 30% довіряють організації (зниження з 43% у грудні 2024 року), а 43% не довіряють (зростання з 25%). Решта 27% не змогли визначитися.

Опитування проводилося з 26 листопада по 29 грудня 2025 року методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Усього було опитано 1001 респондента на території, підконтрольній уряду України.

Результати дослідження були оприлюднені на фоні продовження переговорів щодо завершення війни росії проти України. 6 січня в Парижі завершилася зустріч «Коаліції охочих» для обговорення плану завершення конфлікту та гарантій для України. За результатами зустрічі була оприлюднена Паризька декларація про «надійні гарантії безпеки для міцного й тривалого миру в Україні», яка передбачає розміщення багатонаціональних сил в Україні після завершення воєнних дій «із запропонованою підтримкою США».

Крім того, президент України Володимир Зеленський, президент Франції Емманюель Макрон та прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер підписали Декларацію про наміри щодо розгортання багатонаціональних сил у разі укладення мирної угоди. Стармер зазначив, що документ «прокладає шлях до правових рамок, у яких британські, французькі та інші партнерські війська можуть діяти на українській території».