Французький сатиричний журнал Charlie Hebdo ініціював судовий процес у Парижі через масове розповсюдження підроблених обкладинок, які імітують фірмовий стиль видання та використовують підписи його художників. Адвокат видання Рішар Малка підтвердив звернення до суду з офіційною скаргою на невстановлену особу.
Про це розповідає UBB
Мета фейкових обкладинок та їх вплив
Редакція Charlie Hebdo наголосила, що ці фальшиві обкладинки, які активно поширюються в інтернеті, мають спільну мету — дискредитувати Україну, висміювати підтримку Європи та Франції на адресу президента Володимира Зеленського, а також поширювати чутки про гендерну ідентичність першої леді Франції Бріжит Макрон. Особливу увагу звертають на те, що підробки супроводжуються коментарями та підписами російською мовою, а самі обкладинки призначені для російської аудиторії, щоб створити у неї враження, ніби Charlie Hebdo підтримує політику володимира путіна.
«В інтернеті з’являються «обкладинки», які імітують стиль видання та безцеремонно використовують підписи його художників. Хто стоїть за цією містифікацією? Поки ми цього не знаємо, тож подали скаргу проти невстановленої особи. Всі ці незграбні підробки мають одну спільну рису: вони очорнюють Україну, висміюють підтримку Європи та Франції на адресу президента Володимира Зеленського, а іноді поширюють чутки про гендерну ідентичність (першої леді Франції) Бріжит Макрон. Починаєш запитувати себе, чи не сам Путін їх замовив».
Масштаби дезінформації та реакція редакції
У позовній заяві Charlie Hebdo зазначено, що протягом двох останніх років у телеграмі та мережі Х з’явилося щонайменше 15 підроблених обкладинок журналу, виконаних із високою якістю. На думку представників видання, це свідчить про «майже промисловий підхід» до створення фейкової продукції, що має ознаки організованої проросійської пропаганди. Рішар Малка підкреслив, що за цим стоїть намір впливати на громадську думку на користь кремлівської риторики.
Редакція журналу сподівається, що судовий розгляд допоможе визначити причетних до організації кампанії, а також, можливо, знайти спонсорів цієї пропаганди. Метою звернення до суду є розвінчання міфів і запобігання маніпуляціям у суспільній свідомості, які можуть виникати через поширення фейків.
За підрахунками фактчекінгового проєкту «Проверено», з 2022 року прокремлівські телеграм-канали опублікували щонайменше 70 підроблених обкладинок різних сатиричних видань, і приблизно кожна третя з них імітувала стиль Charlie Hebdo.