Гендерна диспропорція серед безробітних в Україні та її причини

"Армія відновлення": скільки направлень вже видано цьогоріч

У Україні спостерігається значна гендерна диспропорція серед безробітних, причому 82% з них — жінки. Це пов’язано передусім із мобілізаційними заходами та воєнним станом у країні. Результати дослідження «Зареєстроване безробіття в Україні», проведеного за ініціативою Державної служби зайнятості та організації Helvetas Swiss Intercooperation, показують цю тенденцію.

Про це розповідає UBB

Структура безробіття та рівень освіти

За віковою структурою найбільша кількість безробітних припадає на вікову групу 36–54 роки, тоді як молодь у віці 18–25 років становить лише 6,4%. Більше ніж третина безробітних (31%) має вищу освіту, ще 31,4% — професійно-технічну. У регіонах, зокрема в місті Києві, частка осіб із вищою освітою досягає 69,3%. Хоча високий рівень освіти є перевагою, фахівці зауважують, що він не завжди гарантує працевлаштування. Це свідчить про дисбаланс між пропозицією кваліфікованої робочої сили та попитом на ринку праці.

Як зазначають експерти, найбільшими професійними групами серед безробітних є фахівці (22,4%) та професіонали (29,4%). Водночас, кількість тих, хто працює у сільському господарстві або займається простими професіями, є мінімальною — відповідно 1,1% та 1,4%, що свідчить про зростаючий попит на робітничі професії та регіональний дисбаланс.

Причини безробіття та особливості соціального статусу

Основними причинами безробіття називають особисті обставини (37,7%) та низьку оплату праці (20,7%). Більшість безробітних прагне до високої зарплати — 59,1%, а також цінує стабільність і безпеку роботи (51,3%). Водночас, 78,1% не готові змінювати місце проживання для пошуку роботи через особисті причини (74,1%) та відсутність житла (32,3%).

Значна частка безробітних — внутрішньо переміщені особи (ВПО, 24%) та особи з інвалідністю (8%).

“Порівняння структури потреб роботодавців із пріоритетами навчання безробітних свідчить про їхню структурну невідповідність. Безробітні здебільшого прагнуть підвищувати рівень освіти, тоді як попит зосереджений у сферах робітничих професій, що потребує швидкої перекваліфікації”, — наголошують у дослідженні.