Верховний суд окупованого Криму, який перебуває під контролем російської влади, розгляне справу проти 53-річного мешканця Чорноморського району, якого звинувачують у ймовірній співпраці з Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України.
Про це розповідає UBB
Обставини звинувачення та реакція сторін
За версією російських силовиків, чоловік нібито встановив контакт із представником української розвідки через свою незгоду з війною росії проти України. Як заявляє прокуратура рф, підозрюваний отримав завдання збирати інформацію про розташування військових об’єктів, особового складу, техніки та позицій підрозділів міністерства оборони російської федерації.
«Отримавши завдання, обвинувачений здійснив збір відомостей про місця розташування фортифікаційних споруд, особового складу, військової техніки та позицій підрозділів Міністерства оборони Російської Федерації», – заявляє прокуратура.
Крім того, йдеться про те, що чоловік надсилав співробітнику ГУР України фотографії мап із позначеними місцями, а також пояснювальні голосові повідомлення. У російській прокуратурі стверджують, що ці відомості могли бути використані для нанесення вогневих ударів по російських військових об’єктах.
Особу обвинуваченого офіційно не розголошують, а його публічних заяв з цього приводу немає. У ГУР Міноборони України цю інформацію не коментували.
Зростання переслідувань у Криму
Правозахисна організація «КримSOS» повідомляє, що у 2024 році щонайменше 56 жителів Криму стали об’єктами переслідувань з боку російської влади. Основними причинами відкриття кримінальних справ стали звинувачення у зв’язках із організаціями, забороненими в рф, державній зраді, шпигунстві, публічних висловлюваннях, організації диверсій чи закликах до насильства.
Експерти наголошують, що кількість справ щодо державної зради, співпраці з іноземними спецслужбами та шпигунства, які порушують силовики рф, невпинно зростає. Якщо до 2014 року таких справ у Криму було не більше десяти на рік, то після окупації й особливо після початку повномасштабного вторгнення в Україну стаття про державну зраду стала однією з найпоширеніших для переслідування осіб, які виступають проти війни.