Верховна Рада підтримала 14 травня депутатський запит до президента Володимира Зеленського щодо посмертного присвоєння звання «Герой України» Вікторії Рощиній. Ініціатором цього кроку виступила група з 26 народних депутатів, а за підтримку у парламенті проголосували 246 народних обранців.
Про це розповідає UBB
Обставини загибелі та розслідування
29 квітня міжнародний проєкт Viktoriia Project оприлюднив розслідування, у якому йдеться про смерть Вікторії Рощиної. У цьому дослідженні зазначається, що тіло, яке, за даними експертизи, належить Рощиній, має численні сліди катувань і розтину.
«Тіло привезли в Україну з ознаками розтину, зробленого на території Росії. Внутрішні органи, включаючи головний мозок і очі, були відсутні, також зникли частини трахеї»
, — підтвердили слідчі органи, що займаються цим випадком.
Водночас, за словами Петра Яценка, представника Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Вікторія Рощина померла у російському полоні. Вона зникла безвісти під час поїздки на окуповані території і була затримана російськими військами у березні 2022 року, коли писала репортажі для ЗМІ, зокрема для Радіо Свобода. Спочатку її відпустили, змусивши записати відеозвернення із запевненнями, що до російських військових у неї претензій немає. Після повернення до підконтрольної Україні території, у липні 2023 року вона знову поїхала на окуповані Москвою території.
Джерела та обставини зникнення
Рощина перестала виходити на зв’язок із рідними 3 серпня 2023 року. За словами її батька, 27 липня вона вирушила з України до Польщі і мала за три дні дістатися окупованих територій на сході України, через Росію. Володимир Рощин зазначив, що українська Служба безпеки підтвердила родині, що Вікторію взяли в полон російські сили.
Вікторія Рощина була авторкою серії репортажів для Радіо Свобода, співпрацювала з цим медіа у 2022 році як фрілансерка. Також вона працювала з «Українською правдою», hromadske, «Українським радіо», «UA:Перший» і «Цензор.нет». Її діяльність була спрямована на висвітлення ситуації на тимчасово окупованих територіях і процесу війни в Україні.