Народні депутати закликають присвоїти Вікторії Рощиній звання Героя України

Народні депутати просять президента присвоїти Рощиній звання Героя України

Верховна Рада підтримала 14 травня депутатський запит до президента Володимира Зеленського щодо посмертного присвоєння звання «Герой України» Вікторії Рощиній. Ініціатором цього кроку виступила група з 26 народних депутатів, а за підтримку у парламенті проголосували 246 народних обранців.

Про це розповідає UBB

Обставини загибелі та розслідування

29 квітня міжнародний проєкт Viktoriia Project оприлюднив розслідування, у якому йдеться про смерть Вікторії Рощиної. У цьому дослідженні зазначається, що тіло, яке, за даними експертизи, належить Рощиній, має численні сліди катувань і розтину.

«Тіло привезли в Україну з ознаками розтину, зробленого на території Росії. Внутрішні органи, включаючи головний мозок і очі, були відсутні, також зникли частини трахеї»

, — підтвердили слідчі органи, що займаються цим випадком.

Водночас, за словами Петра Яценка, представника Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Вікторія Рощина померла у російському полоні. Вона зникла безвісти під час поїздки на окуповані території і була затримана російськими військами у березні 2022 року, коли писала репортажі для ЗМІ, зокрема для Радіо Свобода. Спочатку її відпустили, змусивши записати відеозвернення із запевненнями, що до російських військових у неї претензій немає. Після повернення до підконтрольної Україні території, у липні 2023 року вона знову поїхала на окуповані Москвою території.

Джерела та обставини зникнення

Рощина перестала виходити на зв’язок із рідними 3 серпня 2023 року. За словами її батька, 27 липня вона вирушила з України до Польщі і мала за три дні дістатися окупованих територій на сході України, через Росію. Володимир Рощин зазначив, що українська Служба безпеки підтвердила родині, що Вікторію взяли в полон російські сили.

Вікторія Рощина була авторкою серії репортажів для Радіо Свобода, співпрацювала з цим медіа у 2022 році як фрілансерка. Також вона працювала з «Українською правдою», hromadske, «Українським радіо», «UA:Перший» і «Цензор.нет». Її діяльність була спрямована на висвітлення ситуації на тимчасово окупованих територіях і процесу війни в Україні.