Державна служба України з етнополітики та свободи совісті розпочинає перевірку київської митрополії Української православної церкви (УПЦ) на предмет можливого зв’язку з забороненою в Україні Російською православною церквою (РПЦ). Про це у прямому ефірі Радіо Свобода (проект Свобода Live) повідомив голова служби Віктор Єленський.
Про це розповідає UBB
Які ознаки афіліації з РПЦ враховують при перевірці
За словами Єленського, існує кілька ключових ознак, за якими буде визначатися ступінь зв’язку релігійної організації із російською церквою. Він пояснив, що закон про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій містить сім основних ознак афіліації з забороненою в Україні РПЦ.
«Закон передбачає, що релігійна організація, щодо якої ведеться дослідження, є частиною забороненої структури, тобто РПЦ. Це включає керівництво організації, яке входить до керівних органів РПЦ, таких як синод, міжсоборна присутність чи архієрейський собор. Вони мають бути членами цих структур», – пояснив Єленський.
Голова служби додав, що для уникнення заборони керівництву УПЦ потрібно зробити відповідні кроки, зокрема:
- заяву про вихід із синоду РПЦ, архієрейського собору та інших структур;
- зняття всіх ознак афіліації, що підтвердить незалежність церкви від російської церкви.
«Якщо ці ознаки не будуть усунуті протягом місяця, тоді київську митрополію УПЦ планують ліквідувати через суд», – підкреслив Єленський.
Законодавчий контекст та майбутні наслідки
У серпні 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроект, що забороняє діяльність релігійних організацій, які мають зв’язки з російською церквою. Його називають «законом про заборону УПЦ (МП)». Після підписання президентом Володимиром Зеленським закону, українські церкви мали 9 місяців для розірвання зв’язків з Москвою або підтвердження їх відсутності. Відтоді пройшло вже понад півроку, і закон починає діяти з 20 травня 2025 року.
При цьому у самій УПЦ неодноразово наголошували, що церква діє незалежно від РПЦ та Москви. Вони відстоюють думку про самостійність своєї діяльності, проте аналіз статуту, проведений групою українських релігієзнавців у січні 2023 року, показав, що структура УПЦ має ознаки структурної підлеглості Московському патріархату, хоча й з певною внутрішньою автономією.
Загалом, у разі нездатності керівництва церкви довести свою незалежність або розірвати зв’язки із Російською церквою, її легальна діяльність в Україні буде під ударом.