У сучасній Україні понад 10 тисяч громад Української православної церкви (Московського патріархату) залишаються під її юрисдикцією, повідомив голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський. Він зазначив, що до цієї кількості входять громади, які функціонують у тимчасово окупованих регіонах.
Про це розповідає UBB
Загалом, на підконтрольній українській владі території налічується близько 8 тисяч громад УПЦ (МП), що майже відповідає кількості громад православної церкви, які перейшли до Православної церкви України (ПЦУ). За словами Єленського, з моменту отримання Томосу, який був проголошений у 2019 році та підтвердив автокефалію ПЦУ, понад 1900 громад зробили цей перехід.
Регіональні особливості та тенденції переходів
Найбільше релігійних громад, що перейшли до ПЦУ, зафіксовано у Волинській, Київській та Хмельницькій областях. Водночас, у Дніпропетровській області спостерігається менша кількість переходів, так само як і на Одещині, Донеччині та Херсонщині.
«Але ж зрозуміло. Бо там, де ведуться активні бойові дії, не до переходів»
, – прокоментував Єленський.
У серпні 2024 року Верховна Рада України ухвалила Закон № 3894-ІХ «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій». Цей нормативний акт, підписаний президентом Володимиром Зеленським, автоматично став предметом обговорень як «закон про заборону російської православної церкви в Україні». Народні депутати прогнозують, що через дев’ять місяців, тобто наприкінці травня, Українська православна церква (Московського патріархату) буде заборонена як організація, що пов’язана з російською церквою, а її громади зможуть вийти з неї добровільно до 20 травня.