У Празі відкрили виставку до 100-річчя Музею визвольної боротьби України

У Празі вшанували сторіччя Музею визвольної боротьби України

У столиці Чехії, Празі, 30 травня відбулося відкриття виставки, присвяченої сторіччю Музею визвольної боротьби України. Експозиція не лише розкриває історію музею та діяльність української культурної еміграції у Празі з 1920-х років, а й висвітлює події нинішньої російсько-української війни.

Про це розповідає UBB

Історія музею та роль еміграції

Організаторами заходу виступили громадські організації «Український інститут у Празі» та «Республіканський фонд України». Основу експозиції склали експонати, надані Слов’янською бібліотекою — філією Національної бібліотеки Чехії, яка має унікальні архіви щодо української міжвоєнної еміграції. Виставку доповнили й артефакти сучасної війни, яку росія веде проти України. Куратором проєкту стала Оксана Пеленська, колишня співробітниця Радіо Свобода, дослідниця історії української еміграції та мистецтва у Чехословаччині міжвоєнного періоду.

Музей визвольної боротьби був створений у Празі у 1925 році за сприяння уряду Томаша Масарика. Серед його засновників були визначні громадські діячі Дмитро Антонович, Степан Сірополко, Євген Вировий, Михайло Омелянович-Павленко, а також відомі художники й фундатори Української академії мистецтв, зокрема Георгій Нарбут, Василь Кричевський, Олександр Мурашко та інші.

Музей зазнав значних втрат під час бомбардування Праги 14 лютого 1945 року. Однак, частину цінної колекції — живопис, графіку, документи та інші артефакти — вдалося зберегти завдяки зусиллям українців і чеських громадян.

«Українці, які ще жили у Празі у травні 1945 року, а також чеські громадяни допомогли зберегти ті артефакти, які потім вдалося знайти в архівах», – розповіла кураторка виставки Оксана Пеленська.

За словами Пеленської, ключову роль у збереженні історичних надбань відіграла Слов’янська бібліотека, яка стала прихистком для врятованих експонатів.

Сучасні ініціативи та пам’ять про злочини росії

Посол України в Чехії Василь Зварич закликав до відновлення Музею визвольної боротьби у Празі, підкресливши, що зусилля українців та їхніх чеських друзів дозволили врятувати значну частину архівів музею, і пообіцяв докласти максимум зусиль для відновлення його діяльності.

Голова правління Республіканського фонду України та співорганізатор виставки Артем Миколайчук наголосив на паралелях між злочинами радянського та сучасного російського режимів. Він підкреслив, що росія, як і у ХХ столітті, продовжує здійснювати геноцид, руйнує міста і позбавляє життя тисячі людей у різних країнах, включаючи Україну.

Миколайчук також розповів про новий проєкт фонду — створення окремої виставки, присвяченої Голодомору. Презентацію цієї експозиції заплановано на листопад 2025 року у Чехії та інших європейських країнах у співпраці з Музеєм Голодомору. Для виставки збирають свідчення не лише про трагедію 1930-х років, але й про сучасні злочини росії, зокрема про пережите мешканцями Маріуполя та Київщини під час російської окупації.

Миколайчук розповів, що окупанти цілеспрямовано обстрілювали місця, де люди могли отримати їжу, а також волонтерів, які доставляли продукти, внаслідок чого багато людей померло від голоду.