У День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу в Україні піддали критиці сучасну політику росії, яка, за словами українських дипломатів, продовжує сталінську практику позбавлення кримських татар їхньої батьківщини. У Міністерстві закордонних справ України відзначили, що російська окупація Криму несе на півострів масові порушення прав людини і репресії, яким уже понад 80 років.
Про це розповідає UBB
Історична та сучасна дегуманізація кримських татар
“81 рік тому сталінський режим примусив кримських татар покинути рідні домівки, силоміць депортувавши їх до Центральної Азії… Російська окупація Криму принесла на півострів неволю й масові порушення прав людини. Ця масштабна хвиля репресій переслідує ту саму геноцидну мету, що й 81 рік тому: витиснути кримських татар з рідної землі”
– йдеться у заяві МЗС України, опублікованій 18 травня. Відзначається, що російська влада заборонила діяльність Меджлісу та масово переслідує кримських татар за політичними і релігійними мотивами, проводячи обшуки, залякуючи та вбиваючи представників кримськотатарського народу.
Міністерство закордонних справ закликало інші країни визнати депортацію 1944 року геноцидом кримськотатарського народу, підкреслюючи, що таке визнання відновлює історичну справедливість та сприяє пам’яті жертв цього злочину. Вони також наголосили, що визнання геноциду є актом солідарності з кримськотатарським народом, який бореться за свою свободу і право жити на рідній землі.
Заяви українських лідерів і міжнародне визнання
Президент Володимир Зеленський підкреслив, що Крим, як і вся Україна, має бути вільним. Він наголосив, що 81 рік тому радянська влада почала депортацію кримських татар, що призвело до великих людських втрат та трагедій. За його словами, це страшна сторінка історії, яку не можна допустити повторення.
Депортацію кримських татар 1944 року визнали актом геноциду низка країн: Україна (2015), Литва та Латвія (2019), Канада (2022), Польща, Естонія та Чехія (2024). За цей період майже 200 тисяч кримських татар було насильницько вивезено до Центральної Азії, що стало однією з найжорстокіших сторінок у історії радянського режиму.