У травні 2025 року підрозділи радіаційної, хімічної та біологічної розвідки Збройних сил України зафіксували 888 підтверджених випадків використання російськими військами боєприпасів із небезпечними хімічними речовинами на полі бою. Про це стало відомо під час брифінгу для представників воєнно-дипломатичного корпусу, організованого Командуванням Сил підтримки ЗСУ за участі понад 35 країн-членів Київської Асоціації Військових Аташе.
Про це розповідає UBB
Порушення міжнародних конвенцій та типи застосованих речовин
Українські військові детально поінформували іноземних дипломатів про випадки використання росією хімічних засобів боротьби із заворушеннями як елементів ведення війни. Такі дії є прямим порушенням Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення та застосування хімічної зброї та її знищення. Заступник начальника управління Сергій Пахомов наголосив, що російська армія використовує спеціальні боєприпаси, зокрема гранати К-51, РГ-Во та саморобні газові гранати, які споряджені небезпечними хімічними компонентами. Зазвичай ці засоби поєднуються з іншими видами ураження для підвищення їх ефективності.
За інформацією Генерального штабу ЗСУ, у складі газових гранат окупанти застосовують іританти сльозогінної дії, такі як CS і CN, що у мирний час використовуються поліцією для розгону демонстрацій. Хоча ці речовини формально не відносяться до хімічної зброї, Конвенція від 13 січня 1993 року забороняє їх застосування під час збройних конфліктів. Пункт 5 статті 2 цього міжнародного документу прямо забороняє використання газів для боротьби із заворушеннями у воєнних діях.
«Так, тільки протягом травня 2025 року групами радіаційної, хімічної, біологічної розвідки зафіксовано та задокументовано 888 випадків застосування росіянами боєприпасів з вмістом небезпечних хімічних сполук. Основним засобом доставки є скиди гранат К-51 та РГ-Во з БПЛА», – повідомляє штаб.
Масштаби застосування хімічних речовин та наслідки
Всього, за даними командування, з 15 лютого 2023 року по 29 травня 2025 року в Україні було задокументовано 9 167 випадків використання російською федерацією хімічних речовин, небезпечних для життя та здоров’я. Основний спосіб доставки — скидання гранат К-51 та РГ-Во з безпілотних літальних апаратів (БПЛА).
Попри численні випадки застосування хімічних засобів, наразі Генеральний штаб ЗСУ не фіксує використання росією бойових отруйних речовин смертельної дії. У разі їхнього застосування, як наголошують військові, ці факти будуть оперативно виявлені, задокументовані та доведені до громадськості спеціалізованими підрозділами.
За даними Головного управління розвідки, у квітні 2025 року на лінії бойового зіткнення почастішали випадки застосування окупаційними військами боєприпасів, що містять отруйний газ. Внаслідок таких атак, за інформацією розвідки, загинули українські військовослужбовці.
Водночас влада російської федерації й далі заперечує причетність своїх військ до воєнних злочинів від початку широкомасштабної агресії проти України.