В Україні за останні десять років кількість пенсіонерів зменшилася на 1,8 мільйона осіб. Якщо у 2015 році пенсійні виплати отримували 12 мільйонів 147 тисяч громадян, то станом на квітень 2025 року ця цифра становить лише 10 мільйонів 331 тисячу.
Про це розповідає UBB
Причини скорочення кількості пенсіонерів
Зменшення кількості пенсіонерів в Україні пов’язують із тривалою війною, окупацією частини територій, а також складнощами у системі охорони здоров’я. На відміну від України, у більшості європейських країн спостерігається зростання як чисельності пенсіонерів, так і їхньої частки у структурі населення.
Гендерний розподіл та співвідношення працюючих і пенсіонерів
У 2024 році статус пенсіонера отримали 436 тисяч українців — ця цифра майже ідентична показнику 2015 року, коли було призначено 435,9 тисяч нових пенсій. Тобто кількість нових пенсіонерів залишається стабільною, проте загальна чисельність пенсіонерів продовжує знижуватися.
З-поміж усіх пенсіонерів шість із десяти — жінки. Однак серед чоловіків чимало отримують пенсію раніше, ніж досягають пенсійного віку: це військові, силовики й працівники шкідливих виробництв. Таким чином, у віковій категорії 70+ жінок-пенсіонерок значно більше, ніж чоловіків.
Фінансування пенсійної системи в Україні здійснюється за рахунок єдиного соціального внеску, який сплачують працюючі громадяни. Ідеальним вважається співвідношення, коли двоє працівників утримують одного пенсіонера. За оцінками уряду, оптимальним варіантом є ситуація, коли на 10 пенсіонерів припадає 15 працюючих — це дозволило б збалансувати бюджет Пенсійного фонду та підвищити розмір виплат.
В уряді зазначають, що “ідеальним” вважається співвідношення, за якого 10 пенсіонерів утримуються за рахунок 15 працівників – тоді бюджет ПФУ можна було б збалансувати і забезпечити суттєве підвищення пенсій.
Наразі ситуація залишається складною: на 10,3 мільйона пенсіонерів припадає лише 10,6 мільйона працюючих, тобто співвідношення фактично становить один до одного. Це створює додатковий тиск на державну систему пенсійного забезпечення.