Українців підозрюють у підпалах майна прем’єра Британії: версія про вербування рф через Telegram

Українця, підозрюваного у підпалі майна прем’єра Британії, могли завербувати спецслужби РФ через телеграм – «Схеми»

21-річний Роман Лавринович, який підозрюється у підпалі майна, пов’язаного з прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером, міг бути завербований спецслужбами рф через Telegram. Відповідні висновки зроблені після аналізу його дій у соціальних мережах та месенджерах.

Про це розповідає UBB

Активність у Telegram перед підпалами

Упродовж 2022–2025 років Лавринович активно шукав роботу в Telegram-групах для іноземців у Лондоні, переважно у сферах будівництва та готельного бізнесу, зокрема «за готівку». Останнє повідомлення про пошук роботи він залишив 3 травня – за п’ять днів до підпалу автомобіля, пов’язаного зі Стармером. Востаннє в Telegram Лавринович заходив у ніч на 13 травня, за кілька годин до того, як його затримала поліція після підпалу будівлі, яку також пов’язують із прем’єром.

За підозрою у причетності до підпалів британські правоохоронці затримали трьох українців. За інформацією, яку оприлюднили урядовці Великої Британії, спецслужби країни розслідують можливу причетність рф до цілої серії підпалів.

Журналісти з’ясували, що Лавринович вказував Британію як місце проживання у профілі російської соцмережі «Вконтактє» ще з 2016 року. З жовтня 2022 року він інтенсивно шукав роботу через Telegram-канали, в яких спілкуються переважно українською та російською мовами, наприклад «Робота і Житло Лондон», «Лондон Робота Житло», «Англія Робота» та «Jobs in London and UK».

Лавринович цікавився вакансіями різнороба на будівництві та в готельній сфері, вказував наявність документів SCSC, що підтверджують кваліфікацію для роботи на будівництві у Великій Британії. Він підкреслював, що розглядає «будь-які варіанти», у тому числі «за готівку».

Обставини справи та підозрювані

Останні повідомлення Лавриновича у пошуку роботи датуються початком травня 2025 року. Зокрема, 2 травня в групі «London UA» він написав: «У пошуках роботи розгляну любі варіанти». На це відповів користувач Юрій, запропонувавши написати в особисті повідомлення. Пізніше Юрій пояснив, що мав на увазі пропозицію роботи помічником для знайомого поляка, однак Лавринович нібито не відповів.

3 травня Лавринович у Telegram-каналі «Лондон Работа» також повідомив про пошук вакансій лейбора або помічника майстра. Вранці 13 травня, після останнього входу в месенджер, його затримала поліція Великої Британії.

«Телеграм-канали – це сучасна методика затягування людей, які потрапили в скрутне становище і намагаються якось знайти себе в цьому житті. До того ж, ті ж українці роботу шукають не на польських чи британських сайтах, а часто саме на російськомовних», – підкреслив генерал-майор запасу, колишній заступник голови СБУ Віктор Ягун.

За даними Reuters, серія підпалів у Лондоні сталася у три різні дні травня 2025 року: 8 травня загорілася автівка, що раніше належала Стармеру; 11 травня пожежа трапилася на вході до будівлі, де прем’єр проживав у 1990-х; 12 травня – в житловому будинку, де мешкала його родина.

Поліція підозрює трьох уродженців України: Романа Лавриновича, 26-річного Станіслава Карпюка та 34-річного Петра Починка. Лавринович і Починок є громадянами України, Карпюк має румунське громадянство (народився в Чернівцях).

Лавриновичу висунули звинувачення у трьох епізодах підпалу. Під час допитів він заперечив причетність і не визнав себе винним. Карпюку та Починку інкримінують змову з Лавриновичем та іншими особами для умисного підпалу. Карпюк відмовився давати свідчення й повідомив, що дев’ять років мешкає у Великій Британії, навчаючись у місцевому університеті. У суді він також заперечив свою присутність на місці пожеж.

Адвокат Карпюка від коментарів відмовився, а сестра Починка заявила, що нічого не знає про інцидент і давно не спілкується з братом. Пресофіцер поліції Лондона Чарлі Мастерс повідомив, що перебіг розслідування не коментується.

Національна поліція України співпрацює з британськими колегами для з’ясування всіх деталей справи. Начальник управління документування воєнних злочинів Олександр Шаповалов зазначив: «Так, ми залучені, але про деталі більше я не можу розповідати. Але ми уважно стежимо за кожним розвитком у цих подіях, у цій справі. І дійсно, ми розуміємо, що там існують зв’язки затриманих з іноземними спецслужбами. І вважаємо, що це дійсно російський слід».

У росії заперечили свою причетність до згаданих подій.

Журналісти також нагадують, що російські спецслужби активно намагаються вербувати українців через Telegram, зокрема підлітків, пропонуючи їм гроші за підпали автомобілів військових та будівель ТЦК у межах дезінформаційних кампаній рф. Аналіз спільнот у Telegram вказує на те, що багато таких груп адмініструються з росії, хоча вони позиціонуються як українські.