Вікторія Рощина посмертно відзначена спеціальною нагородою конкурсу «Честь професії»

Вікторія Рощина посмертно отримала спеціальну відзнаку від «Честі професії»

29 травня відбулася урочиста церемонія нагородження переможців конкурсу «Честь професії» за 2025 рік. Однією з ключових подій заходу стало вручення спеціальної відзнаки Наглядової ради конкурсу «За відданість професії за найтяжчих умов», яку цього року посмертно присудили журналістці Вікторії Рощиній.

Про це розповідає UBB

Вшанування пам’яті Вікторії Рощиної

Під час церемонії організатори підкреслили внесок Вікторії Рощиної у висвітлення воєнних злочинів та порушень гуманітарного права на окупованих територіях, незважаючи на смертельні ризики.

«Вікторія, незважаючи на ризики смертельної небезпеки, займалася висвітленням воєнних злочинів та порушень норм гуманітарного права на окупованих територіях», – прокоментували організатори.

Вікторія Рощина зникла безвісти у серпні 2023 року під час поїздки на тимчасово окуповані території. 27 липня вона вирушила з України до Польщі, плануючи за три дні дістатися сходу України через росію. З 3 серпня вона не виходила на зв’язок із родиною. За словами батька журналістки, Служба безпеки України підтвердила, що Вікторію взяли у полон російські військові. У жовтні 2024 року представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко повідомив про її загибель у російському полоні.

Рощина була авторкою низки репортажів для Радіо Свобода, а також співпрацювала з такими українськими медіа, як «Українська правда», hromadske, «Українське радіо», «UA:Перший» та «Цензор.нет».

Переможці та короткий список конкурсу «Честь професії» 2025

Головні нагороди цьогорічного конкурсу отримали:

  • Найкраще інтерв’ю: Юлія Тимошенко за матеріал «Віра Агеєва про національну літературу, «донецьких пацанів» і фемінізм»
  • Найкращий репортаж: Андрій Дубчак і Надія Карпова за ««Наразі безславні». Колишні в’язні розповіли, навіщо вступили в ЗСУ»
  • Найкращий воєнний репортаж: Олександр Магула, Анастасія Іванців, Анастасія Ісаєнкова за «Життя і смерть у соняшниках. Репортаж з Покровського напрямку»
  • Найкраща аналітика: Святослав Хоменко за статтю «Проблема п’яти років. Чи загрожує щось легітимності Володимира Зеленського після 20 травня?»
  • Найкраще розслідування: Олеся Біда, Максим Якобчук, Костянтин Нечипоренко, Мирослава Чаюн, Євгенія Моторевська за «Він прийшов знову. Зґвалтування під час війни. Називаємо імена військових рф»
  • Найкраща публіцистика: Олександр Дьомін, Діана Лановець, Ірина Костишина за «В’язень слова»

До короткого списку у номінації «Найкраще розслідування» потрапили й дві роботи журналістів Радіо Свобода:

  • «Буча. Хто вбивав і катував? (серія розслідувань про масові вбивства)» — автор Дмитро Джулай, графіка Євген Лубчак, продюсер Владислав Яцків. У розслідуванні детально описуються обставини злочинів у Бучі та називаються імена російських військових, причетних до вбивств полковника СБУ Олексія Теліженка та самооборонця Олексія Побігая.
  • «Як Україна втратила мільярд. Російський бізнес відійшов у приватні руки, попри санкції. Називаємо причетних» — авторка Ольга Івлєва, редакторка Кіра Толстякова, керівниця проєкту «Схеми» Наталка Седлецька. Розслідування показує, як у 2024 році російський бізнес в Україні вартістю 1 мільярд гривень, незважаючи на санкції РНБО та арешти, був переданий новому приватному власнику, оминаючи державний контроль, а активи підсанкційного бізнесмена з російським паспортом Ігоря Наумця не були конфісковані.

У 2025 році журі конкурсу розглянули 870 журналістських матеріалів, поданих на розгляд.