ЄС готується змінити умови тимчасового захисту для українських біженців

ЄС перегляне умови прихистку українських біженців.

Європейський Союз розглядає нові підходи до правового регулювання тимчасового захисту для українців, які змушені були залишити свої домівки через війну. Після початку повномасштабного вторгнення рф у березні 2022 року ЄС оперативно запровадив Директиву про тимчасовий захист. Вона дозволила українським біженцям отримати негайний колективний захист у країнах Європи. Первісно цей механізм передбачав лише два продовження та обмежував строк перебування трьома роками – до березня 2025 року. Пізніше термін дії директиви був подовжений до березня 2026 року.

Про це розповідає UBB

Можливі сценарії змін для українських біженців

На сьогодні міністри Європейського Союзу обговорюють варіант продовження тимчасового захисту ще на один рік, після чого планують оприлюднити спільну заяву, в якій буде визначено поступове припинення дії цього статусу. Розгляд відповідного питання може відбутися вже 12-13 червня під час засідання Ради ЄС з питань юстиції.

“Більшість держав ЄС підтримують продовження захисту, але для цього залишається мало правових можливостей”.

Ключова проблема полягає у відсутності достатньої правової бази для подальшого продовження тимчасового захисту, а також у ризиках перевантаження національних систем надання притулку в державах-членах ЄС.

Стратегія переходу після закінчення захисту

Європейський Союз працює над створенням стратегії переходу від тимчасового механізму захисту до нових рішень як для тих українців, хто планує залишитися, так і для тих, хто має намір повернутися додому. Одним із можливих кроків може стати звуження сфери дії чинного захисту. Інший варіант – не вживати жодних дій, однак цей шлях вважається ризикованим і може призвести до значних витрат. Також, хоча це малоймовірно, обговорюється створення нового правового механізму для врегулювання статусу українських біженців у майбутньому.