Родичі 24-річної кримської татарки Хатідже Буюхчан, яку затримали 7 травня, досі не мають інформації про її місце перебування. Про це повідомив перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял, посилаючись на розмову з матір’ю затриманої. За його словами, ситуація швидко набрала ознак викрадення.
Про це розповідає UBB
Обставини затримання та реакція родини
«Це навіть не затримання – це фактично та буквально викрадення. Ще ввечері 6 числа мама з нею розмовляла рано-вранці. 7 травня її телефон вже не відповідав, а згодом вдалося дізнатися, що її затримали, швидше за все, співробітники ФСБ, бо ніхто інший там, у Криму, цим не займається», – розповів Наріман Джелял. За його словами, рідні не мають жодних офіційних повідомлень про місце затриманої та її правову підтримку.
«Єдине, що відомо точно – до матері звернулися представники ФСБ і сказали: «Дивіться, не здіймайте галасу, нічого не розповідайте – буде лише гірше». Це традиційні рекомендації від ФСБ»
Міжнародна та правозахисна реакція
Активісти та правозахисні організації наголошують на важливості публічного реагування на випадки затримань і викрадень. За словами Джеляла, розголос допомагає захистити людей від більш серйозних наслідків.
Як повідомляє Кримськотатарський ресурсний центр, 6 травня Хатідже Буюхчан виїхала з Старого Криму до Сімферополя автобусом і зникла. Вона вимкнула телефон, і рідні не змогли встановити її місце перебування. 7 травня з’явилася інформація, що її затримали російські силовики, причини затримання залишаються невідомими, а місце утримання – невідоме.
Голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник підкреслює, що у Криму спостерігається посилення переслідувань жінок, які беруть участь у протестах проти російської окупації півострова. За даними «КримSOS», у 2024 році понад 56 кримчан зазнали репресій з боку російської влади, зокрема через звинувачення у зв’язках із забороненими в РФ організаціями, державній зраді, шпигунстві, публічних висловлюваннях, організації диверсій або закликах до насильства.