В Україні спостерігається значне зростання цін на оренду заміських будинків у різних регіонах країни. Найбільше здорожчання зафіксоване в Одеській області, де у квітні 2025 року ціна оренди підвищилася на 80% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Медіанна ціна такого житла склала 18 000 грн, що є одним із найвищих показників у країні.
Про це розповідає UBB
Згідно з даними аналітиків, середньорічне зростання цін відбувається на тлі сезонного підвищення попиту на оренду заміських будинків, особливо влітку. Вони зазначають, що у квітні 2025 року попит значно збільшився, а кількість оголошень та відгуків про оренду теж зросла, хоча пропозиція зменшилася. Зокрема, у Львівській області медіанна ціна піднялася на 4% і склала 27 000 грн, а кількість оголошень зменшилася на 11%. Крім того, кількість відгуків знизилася на 23%, що свідчить про зменшення пропозиції, але попит залишився високим — у середньому на одне оголошення припадає 10 відгуків.
Найбільше здорожчання у Київській та Одеській областях
Значні зміни ціни спостерігаються також у Київській області, де медіанна ціна оренди заміського будинку сягнула 103 000 грн у квітні 2025 року — на 37% більше, ніж у минулому році. Хоча попит тут і зменшився на 18%, ця область зберігає статус найдорожчого регіону для оренди.
В Одеській області ціна зросла одразу на 80%, а середня вартість склала 18 000 грн. Це свідчить про високий попит і зростання цін навіть при зниженні кількості оголошень — їх кількість зменшилася на 7%, а відгуків — на 5%. Це підкреслює активність орендодавців і високий рівень конкуренції на ринку.
Як правильно знімати будинки та уникнути шахрайства
Водночас, на ринку оренди житла в Україні не рідкі випадки шахрайства. Найчастіше зловмисники здають квартири або будинки без згоди власника, вони належать іншим особам або знаходяться в іпотеці. Щоб уникнути неприємних ситуацій, фахівці радять укладати офіційний договір, який має містити кілька важливих параметрів.
За словами юристів «Юридичного радника для ВПО», договір має включати:
- ПІБ та адреси сторін. Можна вказати й паспортні дані, але це не є обов’язковим.
- Об’єкт оренди. Необхідно чітко прописати, чи це квартира, кімната, житловий будинок або його частина.
- Дата укладання і термін дії договору. Також важливо зазначити умови його продовження або припинення, наприклад, автоматичне продовження за умови відсутності заперечень за місяць до закінчення.
- Розмір та спосіб оплати. Необхідно визначити, яким способом здійснюватиметься оплата — на банківський рахунок чи готівкою, а також зберігати відповідні підтвердження.
- Порядок сплати комунальних платежів. У договорі потрібно чітко прописати, хто і в які терміни сплачує комунальні послуги.
- Страховий депозит. Це сума, яку передають орендодавцю разом із першим внеском, і вона гарантує цілісність майна. У разі пошкоджень або боргів з цього депозиту утримують витрати та заборгованість.
- Акт прийому-передачі. Документ, що детально описує стан житла і наявні в ньому речі, щоб уникнути непорозумінь при виселенні.
Обов’язкове укладення такого договору допоможе захистити інтереси обох сторін і запобігти шахрайству під час оренди заміського будинку або квартири.