Українські вчені у співпраці з колегами зі США та Польщі розробляють новий тип бетону для 3D-друку, який використовує уламки зруйнованих споруд як вторинну сировину. Такий підхід дозволяє зробити процес відбудови не лише більш екологічним, а й ефективним, оскільки зменшується обсяг будівельних відходів і знижується потреба у первинних ресурсах.
Про це розповідає UBB
Використання промислових та сільськогосподарських відходів
Окрім уламків пошкоджених будівель, до складу інноваційної бетонної суміші входять також інші промислові та сільськогосподарські відходи. Це дозволяє розширити джерела сировини й забезпечити стійкість у забезпеченні матеріалами для відбудови. Розробка включає створення унікальної рецептури бетону та нової технології, яку планують застосовувати для зведення як цивільних, так і військових об’єктів в Україні, Польщі та США.
Особливість розробки – використання уламків зруйнованих споруд як вторинної сировини, що сприятиме екологічній та ефективній відбудові.
Масштаби руйнувань та потенціал нової технології
Проєкт, розрахований на два роки, спрямований на підтримку відновлення житла в Україні завдяки впровадженню швидких, стійких та економічно доступних будівельних технологій. Водночас лише в Дніпропетровській області вже переміщено понад 13 000 тонн будівельних відходів на спеціальні майданчики для тимчасового зберігання. За оцінками експертів, загальний обсяг таких відходів у регіоні перевищує 150 000 тонн. З початку війни в області було зафіксовано часткове або повне руйнування понад 6 500 цивільних об’єктів.